Přednáška Sinťiang – jiná Čína

O daleké zemi nám přijel vyprávět překladatel a průvodce Pavel Novotný. Ten v oblasti na západě Číny momentálně již několik let žije.

Ve čtvrtek 21. ledna navečer se mohla jeho přednášky zúčastnit veřejnost, o den později si udělal čas na žáky našeho druhého stupně.

Vyprávěl o krásách místní přírody (od pouští až po velehory). Ale hlavně o zdejších obyvatelích. Sinťiang totiž patří mezi oblasti, kde Číňané donedávna netvořili většinu. Významnou národnostní menšinou jsou tam Ujgurové. Podle nich bývá Sinťiang označován také jako Ujgurská autonomní oblast.

A když přednáška, tak samozřejmě nesmí chybět zajímavosti. Věděli byste třeba, že název pouště Taklamakan znamená v překladu „Vejdi a už nevyjdeš“? Nebo že nejstarší kalhoty na světě byly nalezeny právě v poušti Taklamakan?

Přednáška byla zkrátka velmi zajímavá, zpestřená navíc o výuku několika  slov v čínštině.

 (Martin Dytrych)

Fotogalerie.

Videoreportáž Televize JS.