Z Grónska až do Úpice

Manželé Alena a Jaroslav Klempířovi jsou v současné době pokládáni za největší znalce Grónska. Přitahují je lidé, kteří dokáží žít pro své sny a svým vlastním snům jsou ochotni obětovat i sami sebe. Jejich sen se jmenuje Grónsko. Tento největší ostrov na světě se stal jejich druhým domovem. Mají tu pronajatý byt, jedí tulení maso, slaví grónské Vánoce – jsou z nich prostě nefalšovaní Gróňané.   Především se z nich ale stali úspěšní cestovatelé, geografové. Zamilovali si zdejší lidi a oni si zamilovali je.  Docela nedávno osvětlili, že barevné korálky, které můžeme najít v národních krojích Gróňanů, mají svůj původ u nás. Stejně je tomu i s Moravskými bratry. Jejich stopy v podobě misií sem spadají již do roku 1733. Dodnes se v grónských kostelích zpívají písně Moravských bratří.
„Gróňané mají jednu úžasnou vlastnost, která nám chybí,“ říkají Alena a Jaroslav Klempířovi, „umí se radovat z maličkostí.“ Jak vnímaly jejich návštěvu u nás děti ze základní školy, si můžete přečíst sami. Stejně tak i večerní beseda pro dospělé našla své zájemce a přinesla mnoho zajímavých informací mnohým návštěvníkům.

Ve čtvrtek 12. listopadu byli v našem divadle Aloise Jiráska čeští Eskymáci. Přijeli až z Grónska. Promítali nám film o životě v Grónsku. Všude tam byly obří ledovce. Byli tam i tuleni. Dokonce tam nerostou ani stromy a v létě mají pořád sníh.  (Natálka Frydrychová)

Dozvěděl jsem se, jak žijí lidé v Grónsku. A dost zajímavé je, že led, co je na největší ledové ploše, která tam je, se posune za den až o 19 metrů. Naučili nás pár slov v grónštině. Třeba, že lední medvěd se řekne nanuk a to je dost legrační. Také jsem se dozvěděl, co potopilo Titanic. Byla to obří ledová kra, která padala do vody. Četli nám tam i dvě pohádky a pouštěli video o Grónsku. Moc se mi to líbilo. (František Kuhn)

Grónsko je nádherná země. Mají tam jen 54 stromů. Papír jim vozí. Nejvíce tam mají 10°C. V nejmenším městě žije jen 62 lidí. (Jakub Kryl)

V Grónsku je hodně málo lidí. Zaujalo mě, že tam Slunce svítí ještě ve tři ráno. (Kateřina Mesnerová)

Grónsko je největší ostrov na světě. Většina ostrova je pokryta ledem. Hlavní město Grónska je Nuuk a patří k Dánsku. V Grónsku žijí různá zvířata, například lední medvěd, kterému se v grónštině říká nanuk. Žijí tam také jiná zvířata jako velryba, tuleň a mrož. V Grónsku se lidé živí nejvíce rybolovem, žijí tam Eskymáci. (Václav Horák)

Nejvíc mě zaujalo, jak rozbíjeli ledové kry. Nechtěl bych být jeden z nich, protože někdy je to nebezpečné. Oni jsou stateční a já jsem ještě malý. A je tam zima. Až budu velký, tak tam třeba poletím. (Štěpán Rykr)

Videoreportáž Televize JS.