Měsíc filmu na školách – 9. A
Ve čtvrtek 3. listopadu se 9. A zapojila do „Měsíce filmu na školách“. Letošním tématem je „Normalizovaná každodennost“, neboli každodenní život od invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 až do listopadu roku 1989.
Zajímavý úvod obstaral Mgr. Ondřej Bezděk, kurátor sbírek a dokumentátor místního muzea, který našim deváťákům představil Úpici 70. let 20. století. Povídal si s nimi o tom, kolik měla Úpice obyvatel, kde tehdy lidé pracovali, jaké podniky ve městě fungovaly, jaká byla vzdělanost obyvatelstva a proč tomu tak bylo. Pan Bezděk přinesl řadu dobových fotografií. Některá místa především z centra města naši žáci rychle poznali, jiná se velmi změnila. Deváťáky velmi zaujaly i dobové exponáty – fén s unikátní sušící hlavou, zástěra s krajkou z umělého vlákna, kuriózní skládací cestovní pohárek, řada pionýrských odznaků a jasně rudý pionýrský šátek.
Dalším bodem programu byl dokument z cyklu Vzpomínáme, zhlédli jsme část nazvanou „Svět dětí II“, ukazující každodenní život především školáků od konce 60. do 80. let 20. století. Deváťáky zaujaly zejména pasáže věnované brannému cvičení, spartakiádě a školním přestávkám. Pak diskutovali o tom, jaké emoce v nich film vyvolal, co si určitě budou pamatovat a co z tehdejšího života svých vrstevníků hodnotí pozitivně a co negativně.
Závěrem jsme debatovali o tom, jak můžeme či nemůžeme důvěřovat vzpomínkám pamětníků a jak funguje lidská paměť, vysvětlili jsme si pojem ostalgie. Několika žákům se dokument zdál až příliš laskavý na to, jaké období našich přibližuje, hledali jsme tedy důvody, proč to tak může působit.
Děkuji panu Bezděkovi za pečlivou přípravu a milou spolupráci a kolegům za pomoc s organizací akce.
(Renata Kafková)