Deváťáci se podívali do novopackého pivovaru a do Bozkovských jeskyní

Ve čtvrtek 4. listopadu se žáci deváté třídy a čtyři žákyně osmé třídy, které byly přizvány za odměnu za jejich přístup k výuce a plnění povinností, společně vydali na cestu. Cílem exkurze byla návštěva pivovaru v Nové Pace a prohlídka Bozkovských jeskyní nedaleko Bozkova u Semil.

Historie novopackého pivovaru sahá hluboko do minulosti. Vznik původního pivovaru souvisí s výstavbou města ve 13. století. Po požáru původního dřevěného pivovaru byl ten současný vystavěn v roce 1871. I v současné době pivovar vyrábí pivo na základě tradičních postupů.

Při komentované prohlídce jsme se seznámili s výrobními postupy. Měli jsme možnost ochutnat slad, podívat se do varny, navštívili jsme stáčírnu piva, a dokonce jsme se ve sklepě společně s pivem zrajícím v tancích stihli řádně vychladit. V závěru návštěvy pivovaru žáci sledovali video o historii výroby piva a výrobních postupech.

Venku nás uvítal nepříjemný déšť a vítr. Autobusem jsme se přesunuli na náměstí v Nové Pace. Po chvilce určené k občerstvení jsme vyrazili za naším druhým cílem, do Bozkovských jeskyní.

Bozkovské dolomitové jeskyně patří k nejrozsáhlejším krasovým dutinám ve východních Čechách. Dělí se na dvě části, tzv. Starou a Novou bozkovskou jeskyni.

Prohlédli jsme si unikátní krápníkovou výzdobu a výzdobu stěn a stropů z křemene (Peklo, Varhany, Koráb, Dort, Bůček, Myška, Orel, Sloní uši, krápníková brčka atd.). V těchto jeskyních se vytvořilo také největší podzemní jezero v Čechách.  A ještě žáky čekal zážitek. Poprosila jsem paní průvodkyni, aby vše zhasla, a žáky, aby ztichli. Nastala naprostá tma a ticho přerušované kapající vodou.

Pak už nás čekala jen cesta domů.

V současné době je organizace exkurze, která je zcela jistě důležitou součástí výuky, velmi náročná (cena dopravy a vstupného, kovidová omezení a vysoká nemocnost žáků). Přesto si myslím, že dnešní den strávený mimo školní lavice přinesl dětem spoustu nových poznatků a zážitků, na které si snad uchovají vzpomínky. Děkuji všem zúčastněným za naprosto bezproblémové chování. 

(Věra Nývltová) 

Fotogalerie