Naše škola oslavila 120 let

První budova školy byla otevřena 13. září 1891. Byla jednopatrová a městskou pokladnu přišla na 20 000 zlatých.

Přesně po 120 letech a 11 dnech se za mikrofon ve školní jídelně postavili ředitel školy Mgr. Martin Zakouřil a úpický starosta Ing. Jaroslav Hůlek, aby přivítali stovky návštěvníků a uvedli tak do pohybu program oslav. Ten můžeme shrnout do čtyř základních směrů.

Kulturní vystoupení měla zázemí právě ve školní jídelně. Moderátorka Veronika Davidová uvedla mimo jiné vystoupení našich nejmenších žáčků „Pejsek a kočička“, ukázku spartakiádního vystoupení a písničky v podání školního sborečku. Nechyběla ani zástupkyně bývalých učitelů, paní Amálie Černá, a bývalý žák Michal Šeps. Zajímavé bylo určitě i vystoupení Matyáše Nývlta či scénka „První den ve škole“.

Po celou dobu oslav byla všem přítomným umožněna prohlídka prostor školy. A mnohde na ně čekalo velké překvapení. Budova prvního stupně na ně „dýchla“ současností školy. Prezentace školního vzdělávacího programu, činnosti školní družiny a zájmové činnosti určitě zpestřila krátká vystoupení našich malých „šikulů“.

Třídy na druhém stupni byly zase ve znamení „výletu“ do minulého století. Rodičům a prarodičům současných žáků měly připomenout časy jejich docházky. A tak si návštěvníci mohli vyzkoušet vázání pionýrského šátku, výrobu mávátek či psaní skutečným perem a to ještě v azbuce.  Určitě si nenechali utéct ani „množinovou“ třídu, branou výchovu nebo třídu ve znamení „Vzpomenete si?“.

Po takto náročném programu nikdo neodmítl občerstvení, které bylo k dispozici jak v jídelně, tak i ve speciální občerstvovací třídě. Koneckonců u kafíčka se nejlépe vzpomíná, že?

(Martin Dytrych)

P.S.: Málem bych zapomněl! Osobností oslav se jistě stal Vladimír Plicka, dlouholetý kameraman České televize. Jeho povídání by se dalo poslouchat hodiny… A pokud se teď ptáte, proč zrovna on, je na to celkem jednoduchá odpověď. Jeho otec, národní umělec Karel Plicka, totiž na naší škole učil.

Fotografie z vystoupení ve školní jídelně.

Fotografie z akcí probíhajících ve třídách.

Videoreportáž Televize JS.

Brožura vydaná ke 120. výročí založení školy
Název souboru : 120-vyroci-skoly.pdf (10 MB)
Titulek :
% DATE_LABEL%:% DATE%

Mohlo by se vám líbit...