Měsíc filmu na školách – 9. A
Měsíc filmu na školách je na naší škole již tradiční listopadovou akcí, které jsme s 9. A věnovali 16. listopadu předsváteční čtvrteční odpoledne. Letošní již 19. ročník připomněl 55. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.
Úvodní část obstarala paní Jana Nešněrová, ředitelka místního muzea, jež žákům popsala průběh srpnových událostí v Úpici. Ukázala deváťákům několik dobových fotografií, vyprávěla jim o protestních akcích i o trestech, které za ně později padly, a přečetla jim vzpomínky pamětníků. Přiblížila jim také, jak vypadaly protesty v Trutnově, kde byl odpor mnohem větší. Konstatovali jsme, že život v menším městě může mít v neklidných dobách své výhody, jelikož pro okupační vojska byla Úpice mnohem méně zajímavým místem než okresní město. Paní ředitelka také zmínila bývalého ředitele naší školy, pana Aleše Řezníčka, obnovitele skautského oddílu, jenž byl později kvůli skautským aktivitám vyhozen z ředitelského místa, a fotografa Karla Kováře, který byl kvůli protiokupačním postojům rovněž propuštěn ze zaměstnání. Jako příklad člověka, jenž okupaci naopak vítal, uvedla paní Nešněrová bývalého ředitele muzea Jaroslava Metelku.
V další části programu jsme si nejprve povídali o tom, jak v okupační době lidé projevovali statečnost, poté žáci vysvětlovali pojmy propaganda a dezinformace. Pak jsme sledovali dokument Invaze 1968: Ruský pohled, ve kterém vypovídal např. generál Kosenko, velitel jednotek zasahujících v Praze, i po mnoha letech přesvědčený o tom, že pomáhal potlačit kontrarevoluci, a někteří ze skupiny tzv. osmi statečných, kteří v srpnu 1968 odvážně protestovali proti sovětské okupaci Československa na moskevském Rudém náměstí, aby byli následně zatčeni a uvězněni. Žáci následně popisovali emoce, které při sledování filmu prožívali, a do pracovních listů zapisovali příčiny a následky malé, ale statečné demonstrace na Rudém náměstí a uváděli příklady dezinformací té doby. Závěrem jsme diskutovali o tom, jak dnes pracovat s dezinformacemi a jak v občanském životě můžeme projevit statečnost.
Děkujeme paní Nešněrové za precizně připravenou besedu a kolegům za pomoc s organizací akce.
(Renata Kafková)