Ponožkový den
Na 21. března připadá Světový den Downova syndromu. A proč zrovna na tento den? Odpověď je jednoduchá, protože právě 21. chromozom mají lidé s Downovým syndromem třikrát.
Downův syndrom je považován za genetickou náhodu. Proč k této genetické odchylce dochází, to se prozatím nepodařilo uspokojivě vysvětlit. Je však prokázáno, že nic, co rodiče učinili před nebo v průběhu těhotenství, nemá za následek narození dítěte s Downovým syndromem. Ten se vyskytuje celosvětově ve všech zemích, národech, etnikách i sociálně-ekonomických třídách.
A proč zrovna PONOŽKOVÝ den? Protože ponožky patami k sobě znázorňují právě chromozom X, který mají lidé s Downovým syndromem navíc a liché ponožky podtrhnou jeho výjimečnost.
V naší škole se zapojila drtivá většina žáků 1. stupně. Na 2. stupni už to bylo trochu slabší.
e potěšitelné, že různé ponožky měli dokonce i naši reprezentanti ve vybíjené!
Všem, kteří se zapojili do tohoto dne na podporu lidiček s DOWNOVÝM SYNDROMEM, děkujeme. Všechny ponožky, ať už byly vyfoceny nebo nebyly, nám pedagogům udělaly obrovskou radost! Je vidět, že naše děti mají srdce na svém místě!
(Martin Dytrych)
P.S.: Některé paní učitelky tento den dotáhly k dokonalosti tím, že měly pro děti na toto připravené pracovní listy a další materiály.