Páťáci na úpické hvězdárně

Protože se v učivu přírodovědy právě zabýváme vesmírem a sluneční soustavou, domluvili jsme páťákům na čtvrtek 9. března exkurzi na úpickou hvězdárnu.

Žáci se rozdělili do dvou skupin. Zatímco jedna skupina žáků v kopuli hvězdárny pozorovala dalekohledy Slunce, Měsíc a Venuši, druhá v přednáškové místnosti zhlédla prezentaci zaměřenou na sluneční soustavu. Děti si tak mohly zopakovat poznatky týkající se střídání ročních dob či měsíčních fází. Zbyl i čas na všetečné dotazy.

Po výměně obou skupin nás venku čekalo malé překvapení. Děti byly fascinovány účinky „sluneční pece“, kdy koncentrované sluneční paprsky dokázaly v okamžiku zapálit předměty z různých materiálů. Hořela i plechovka od koly.

A nakonec jsme všichni společným opakovaným výskokem vytvořili malé úpické zemětřesení, které (jak jsme se mohli na vlastní oči přesvědčit) zaznamenal seismograf na hvězdárně.

(Eva Prouzová)