Páťáci na úpické hvězdárně

 

Protože se v učivu přírodovědy právě zabýváme vesmírem a sluneční soustavou, domluvili jsme páťákům na čtvrtek 9. března exkurzi na úpickou hvězdárnu.

Žáci se rozdělili do dvou skupin. Zatímco jedna skupina žáků v kopuli hvězdárny pozorovala dalekohledy Slunce, Měsíc a Venuši, druhá v přednáškové místnosti zhlédla prezentaci zaměřenou na sluneční soustavu. Děti si tak mohly zopakovat poznatky týkající se střídání ročních dob či měsíčních fází. Zbyl i čas na všetečné dotazy.

Po výměně obou skupin nás venku čekalo malé překvapení. Děti byly fascinovány účinky „sluneční pece“, kdy koncentrované sluneční paprsky dokázaly v okamžiku zapálit předměty z různých materiálů. Hořela i plechovka od koly.

A nakonec jsme všichni společným opakovaným výskokem vytvořili malé úpické zemětřesení, které (jak jsme se mohli na vlastní oči přesvědčit) zaznamenal seismograf na hvězdárně.

(Eva Prouzová)

Fotogalerie

Mohlo by se vám líbit...