Exkurze do záchranné stanice pro handicapovaná zvířata

 

Ve středu 27. 3. 2019 žáci 6. B navštívili Záchrannou stanici pro handicapovaná zvířata – ČSOP JARO v Jaroměři. Program exkurze, který nesl název „Voda, vodní ekosystémy a vodní živočichové“, byl přizpůsoben následujícímu tématu „Voda a jeho okolí“ probíraného v přírodopisu.

Nejdříve si žáci zahráli hru, která jim měla za úkol přiblížit vzájemné vztahy rostlin a živočichů nejen ve vodě. Dále se za pomoci předložených kartiček měli žáci proměnit v určeného obojživelníka. Každý z nich měl za úkol o sobě prostudovat veškeré informace a na přilehlé zahradě s rybníčkem určit a najít správné místo svého výskytu. Po celou dobu jsme se pohybovali v blízkosti voliér a výběhů s různými druhy živočichů, což bylo pro žáky velmi lákavé.

V druhé části jsme se tedy společně za výkladu pana záchranáře vydali na prohlídku všech zvířat, ať už zraněných či třeba jen zazimovaných, která se v místní stanici momentálně nacházejí. Hned v úvodu nás velmi pobavila „mluvící“ straka Kačena, která se volně pohybovala mezi námi a nechala se i pohladit. Dále jsme měli možnost vidět z řádu sov například výra velkého, kalouse ušatého nebo puštíka obecného, z řádu dravců třeba poštolky nebo káně. Velmi zblízka a na volno jsme si prohlédli i našeho největšího pěvce, krkavce velkého. Úspěch pak sklidila liška, osel Lojza, samice prasete divokého nebo netopýr. Nejoblíbenějšími se však stali zajíčci, ježci a had, které si děvčata mohla pochovat.

Po exkurzi jsme vyrazili do místní pizzerie, kde na nás čekala voňavá pizza a bowling, od kterého jsme se nemohli odtrhnout.
(Blanka Hozová)

Fotogalerie