Proč múzy v ghettu nemlčely – výtvarná soutěž

I v krutých životních podmínkách ghett a koncentračních táborů si děti hrály a zpívaly písničky, které jim pomáhaly přežít strastiplné chvíle a dodávaly jim chuť do života.

Symbolem tíživé situace českých židovských dětí se stala dětská opera Hanse Krásy, s názvem Brundibár.

U příležitosti 70. výročí provedení této opery v terezínském ghettu vyhlásil Památník Terezín XVII. ročník výtvarné soutěže pod společným tématem “Proč v ghettu múzy nemlčely?”. Úkolem žáků bylo zamyslet se nad tím, co by udělali, kdyby byli v podobné situaci. Svou myšlenku o tom, jak by vyjádřili svou chuť do života, měly děti vyjádřit ve svém literárním nebo výtvarném díle.

Tentokrát však odeslání soutěžní práce za II. stupeň nebylo jednoduché. Velmi pečlivě jsme museli zabalit „Draka Blahováka“ do krabice, kterou děti samy vyrobily. Drak je sestaven z mnoha kusů skládaných barevných papírů. Na jejich skládání se podíleli všichni žáci deváté třídy. V závěrečném snažení nejvíce zapojili své síly Balcarová Kristýna 9.tř., Balcar Tomáš 9. tř., Bárta Otakar 8. tř., Štefánková Petra 9. tř., a další.

Smyslem takovéto práce je to, že se zapojí všichni členové skupiny. V nelehké životní situaci by se tak děti zabavily, něčemu by se přiučily, zapojily by svoji prostorovou představivost, fantazii a procvičily by si řádně svou trpělivost a uvědomily by si význam každého člena kolektivu. Stejně tak tomu bylo i při skládání lístečků, tvorbě draka a rovněž i při zabalení před odesláním.

Modrožlutý Drak Blahovák je hezkou ukázkou kolektivního díla a bude se jistě porotě líbit.

(Věra Nývltová)