Třeťáci a čtvrťáci na exkurzi v Dole Bohumír a ve mlýně Dřevíček

 

V rámci přírodovědného učiva jsme si v druhém listopadovém týdnu naplánovali exkurzi do Dolu Bohumír v Jívce a do mlýna Dřevíček v nedalekém Horní Dřevíči.

V bývalém měděném dole nás pan průvodce poutavou a srozumitelnou formou seznámil s historií dolování  měděných rud, ukázal nám mapy chodeb a různé přístroje a nářadí, které horníci tehdy používali. Viděli jsme také figuríny horníků při práci. Dozvěděli jsme se také, že v dole přezimují chránění netopýři. Prohlídka skončila  výstupem na povrch větrací šachtou. Zdolali jsme sedm žebříků a výšku 16 metrů :-).

Ve mlýně Dřevíček na nás čekal usměvavý „pan otec“, který nás seznámil s prací mlynáře a jeho pomocníků. Prohlédli jsme si  zařízení mlýna – různá soukolí, řemenice, větráky, síta i mlecí válce. Ve mlýnici byly i stroje na výrobu těsta a rohlíků. Na vlastní oči jsme viděli, jak ze zrní vzniká mouka – to když nakonec pan mlynář celý mlýn uvedl do provozu.

(za třeťáky a čtvrťáky Eva Prouzová)

Fotogalerie.