Návštěva Londýna – hlavního města Velké Británie

V neděli 20. 5. jsme se 43 účastníky započali naši velkou výpravu za krásami Londýna. Cesta, během které jsme projeli 4 další státy (Polsko, Německo, Holandsko a Belgie), nám trvala 16 hodin. K přepravě přes kanál La Manche jsme využili vlakovou dopravu přes Eurotunel. Je nutné dodat, že jakmile zdoláte Lamanšský průliv, je nezbytné si posunout hodinky o 1 hodinu zpět, neboť mezi Británií a Českou republikou je hodinový časový posun (to samé je nutné udělat i zpět).

První den našeho pobytu jsme začali v krásné čtvrti Greenwich, kde se nachází Královská observatoř, kterou prochází nultý poledník. Procházkou Greenwichským parkem jsme se dostali na břeh řeky Temže, odkud jsme se lodí dopravili do centra. Tady nás čekala prohlídka pevnosti Tower, kde jsou uchovávány Korunovační klenoty Anglie. Zde jsme si mohli prohlédnout také expozici brnění, královský zvěřinec, popraviště, nebo formy mučení. Blízko Toweru se nachází také velmi známý most Tower of London se dvěma pověstnými věžemi. Poté si někteří prohlédly Doky svaté Kateřiny s krásnými loděmi. Zpět do Greenwiche, kde na nás čekal náš autobus, jsme opět podnikli lodí. Večer už nás čekal přesun do rodin a ubytování.

Druhý den našeho výletu jsme odstartovali opět u řeky Temže, tentokrát jsme se jeli podívat na technický div a tím jsou protipovodňové bariéry. Jde o druhý největší protipovodňový systém na světě. Odtud jsme se autobusem přepravili přes centrální Londýn k Britskému muzeu. Britské muzeum je velmi rozsáhlé, proto jsme stačili zhlédnout jen zlomek z expozic – egyptské mumie a pověstnou Rosettskou desku. V tento den už na nás čekala jen jedna návštěva, ale o to zajímavější. Byly to filmové ateliery Warner Bros. v Leavesdenu, kde se natáčely všechny filmy o Harry Potterovi. Mohli jsme zde spatřit např. Příčnou ulici, Doupě, Ministerstvo kouzel, místnost s lektvary, Hodovní síň, Nástupiště 9 a 3/4, obrovskou maketu Bradavic a mnoho dalšího. Někteří ochutnali i pověstný máslový ležák no a samozřejmě nakoupili nějaký ten suvenýr. Po velmi náročném dni jsme se večer přemístili do svých náhradních britských rodin.

Třetí den naší výpravy jsme strávili procházkou po historickém centru. Tentokrát jsme náš autobus zaparkovali u O2 arény (Millennium Dome) a do centra jsme se dopravili londýnským metrem, které patří k nejstarším na světě. Naši prohlídku jsme začali tradičně u nejdůležitější budovy a tou je Buckinghamský palác – sídlo královny. Měli jsme štěstí, neboť jsme mohli alespoň na chvilku sledovat pochod a výměnu stráží u paláce. Následovalo Piccadilly Circus se světelnými reklamami, Leicesterské náměstí, Čínská čtvrť, Trafalgarské náměstí se sochou admirála Nelsona, ulice Whitehall se sídlem ministerského předsedy v 10 Downing Street, Westminsterský palác se slavným Big Benem,který jsme bohužel neměli možnost vidět, neboť na něm probíhají nutné opravy a samozřejmě nesmí chybět Westminsterské opatství. Naší poslední zastávkou bylo známé Londýnské oko, které nám nabídlo pohled na Londýn z ptačí perspektivy. Zpět k autobusu jsme opět využili metro a po večerním občerstvení jsme se vydali na cestu zpět.

Strávili jsme zde krásné teplé slunné dny, déšť nás zastihl opravdu jen na chvilku, takže pověstné londýnské sychravé a deštivé počasí nás i tentokrát minulo.

(Silvie Žďárská)

Fotogalerie.

Mohlo by se vám líbit...