Oslavy Filipojakubské noci

V sobotu 30. dubna 2022 se na úpické náměstí slétlo hejno malých čarodějnic a čarodějů sledované pozornýma očima zvědavých diváků. Od 18 hodin totiž začínaly oslavy Filipojakubské noci spojené s čarodějnickým rejděním. 

Na začátku zazněly čtyři písničky v podání čarodějnic a čarodějů z našeho školního sborečku. Pak už následovaly čarodějnické soutěže. Děti předváděly slalomovou jízdu na koštěti mezi kuželkami, přenášely v hrníčkách kouzelný lektvar a zametaly březovým koštětem zatoulané myšky. Také házely škrpálem staré čarodějnice a musely se trefit do nůše. Na ty nejodvážnější čekala pavoučí síť s pavouky.

Za splnění  úkolu získaly děti „buřtěnku“, „koněnku“ či něco malého na zub. „Koněnka“ zaručovala projížďku koňským povozem pana Nývlta a „buřtěnku“ si děti vyměnily na Dlouhých Záhonech za buřtík. Na závěr následoval čarodějnický rej a vyhodnocení nejzdařilejších převleků. Tak si některé čarodějky a čarodějové odnesli odměnu navíc.

Nakonec se účastníci oslav seřadili do průvodu a se svítícími lampiony se přesunuli na Dlouhé Záhony, kde čarodějné rejdění dál pokračovalo pekelnou diskotékou, opékáním buřtíků a nakonec upálením zlé čarodějnice.

(Veronika Prouzová)

Fotogalerie.

Videoreportáž Televize JS.