Ponožkový den

Na 21. března  připadá Světový den Downova syndromu. A proč zrovna na tento den? Odpověď je jednoduchá, protože právě 21. chromozom mají lidé s Downovým syndromem třikrát.

Downův syndrom je považován za genetickou náhodu. Proč k této genetické odchylce dochází, to se prozatím nepodařilo uspokojivě vysvětlit. Je však prokázáno, že nic, co rodiče učinili před nebo v průběhu těhotenství, nemá za následek narození dítěte s Downovým syndromem. Ten se vyskytuje celosvětově ve všech zemích, národech, etnikách i sociálně-ekonomických třídách.

A proč zrovna PONOŽKOVÝ den? Protože ponožky patami k sobě znázorňují právě chromozom X, který mají lidé s Downovým syndromem navíc a liché ponožky podtrhnou jeho výjimečnost.

Všem našim žákům, kteří se zapojili do tohoto dne na podporu lidiček s DOWNOVÝM SYNDROMEM, děkujeme. Všechny ponožky, ať už byly vyfoceny nebo nebyly, nám pedagogům udělaly v této nelehké době obrovskou radost! Je vidět, že naše děti mají srdce na svém místě!

(Martin Dytrych)

P.S.: Některé paní učitelky tento den dotáhly k dokonalosti tím, že měly pro děti na toto připravené pracovní listy a další materiály.

Fotogalerie