Páťáci navštívili rudný důl Bohumír a mlýn Dřevíček

V rámci učiva vlastivědy jsme navštívili Důl Bohumír v Jívce a mlýn Dřevíček v nedaleké Horní Dřevíči.

V bývalém měděném dole nás přivítala paní průvodkyně známým hornickým pozdravem ZDAŘ BŮH! Vyslechli jsme zajímavý a srozumitelný výklad o historii a dolování měděných rud, viděli jsme mapy chodeb, různé přístroje a nářadí, které horníci tehdy používali. Viděli jsme také figuríny horníků při práci. Dozvěděli jsme se, že v dole přezimují chránění netopýři. Prohlídka skončila výstupem větrací šachtou na povrch. Zdolali jsme sedm žebříků a výšku 16 metrů .

Ve mlýně Dřevíček na nás čekal usměvavý „pan otec“, který nám vyprávěl o práci mlynáře a jeho pomocníků. Viděli jsme vodní turbínu, která pohání zařízení mlýna jako např. různá soukolí, řemenice, větráky, síta i mlecí válce. Ve mlýnici byly i stroje na výrobu těsta a rohlíků. Na vlastní oči jsme viděli, jak z obilí vzniká mouka – to když nakonec pan mlynář celý mlýn uvedl do provozu. Po prohlídce jsme si mohli koupit drobné suvenýry a mlsy a za slunného odpoledne jsme se vraceli spokojení domů.

(Šárka Jánošíková)

Fotogalerie

Mohlo by se vám líbit...