Preventivní kurz pro sedmáky – 6.-8. září

Adaptační kurz žáků šestých tříd se minulý rok nemohl uskutečnit kvůli nepříznivé epidemiologické situaci, ale děti o nic nepřišly a letos se konečně dočkaly. Jelikož se ze šesťáků za uplynulý rok stali sedmáci a na druhém stupni i ve svých třídách se už částečně rozkoukali, zaměřili jsme kurz především na vztahy v kolektivu a prevenci šikany. Kurzem děti provázely paní učitelky Věra Nývltová, Jitka Pulkrábková a Renata Kafková a paní asistentka Šárka Semeráková. Akci finančně podpořil Královéhradecký kraj.

V pondělí ráno se sedmáci ve škole otestovali a pak se hned se všemi zavazadly přesunuli na úpické náměstí, kde se nalodili do autobusu, a vyrazili do Českého ráje. Pan řidič byl naladěný stejně dobře jako počasí, cesta proběhla hladce a poslední úsek zpříjemnily krásné výhledy na Trosky, Zebín a Kozákov.

V kempu Prachovská osma nás přivítala usměvavá paní majitelka, předala nám klíče od chatek a my jsme se rychle ubytovali. První zatěžkávací zkouškou – povlékáním postelí – většina dětí a všechny paní učitelky prošly úspěšně a po svačině jsme se věnovali prvním „oťukávacím“ hrám.

Po výborném obědě někteří ladili zabydlování v chatkách, někteří odpočívali. Pak jsme vyrazili ke zřícenině hradu Pařez, kterou jsme všichni důkladně „prošmejdili“ a pokochali se romantickým výhledem na rybníček i okolní lesy. Cestou tam jsme hráli další hry a dobrovolníci plnili kuriózní úkoly, cestou zpět jsme se procvičili v orientaci v přírodě. Také jsme se prošli trním a vysokou trávou, ale neztratili jsme se, jen jsme zvolili málo používanou cestu. Kudy to jdeme se asi divil i koníček pohoršeně frkající v ohradě 😊 Osobně jsme se seznámili jsme se štípajícím hmyzem, který bohužel neocenil naše hry na pasece, jiné karamboly nás už ani v dalších dnech naštěstí nepotkaly. Vynikající večeře dala rychle zapomenout na drobné šrámy od trnů a příjemně nás naladila na večerní program.

V úterý ráno jsme se v kempu věnovali především stmelovacím aktivitám a po obědě vyrazili do Prachovských skal. Tam nás hned na úvod čekal strastiplný výstup po mnoha kamenných schodech. Všichni jsme je úspěšně „vyfuněli“ a na krásné Pechově vyhlídce nám pot na čelech rychle oschl. Vyhlídek jsme prošli hned několik, všude jsme se snažili poznávat tvary, které skalám přinesly jména, některým skalním útvarům jsme dokonce vymysleli – dle našeho mínění – trefnější pojmenování. Cestou zpět jsme se pokochali krásnými jinolickými rybníky a už se těšili na večeři. Většina z nás byla příjemně uchozená a unavená z teplého dne, večerní program byl proto klidný.

Ve středu dopoledne jsme si zahráli několik posledních her a celý kurz uzavřeli a vyhodnotili. Pak už jsme si sbalili věci, uklidili chatičky, naposledy si užili výborné kuchyně restaurace Prachovská osma a vyrazili zpět do Úpice.

Letošní kurz se vydařil a my doufáme, že po dlouhodobé distanční výuce pomohl k úspěšnému startu do nového, snad už „normálnějšího“ školního roku a obnově dobrých vztahů mezi dětmi.

Velké poděkování patří především paní učitelce Nývltové, která nás celým kurzem provázela a připravila program i hry.

Sedmáky chválíme za pěkné chování, občas nás pozlobil jen tříhlavý Kraken z chatky č. 2. Mimořádnou pochvalu za vzornost naprosto ve všem udělujeme dívčí čtyřce z chatky č. 10. Potěšilo nás, že všichni byli dochvilní a nikdo nereptal u jídla.

(Renata Kafková)

Fotogalerie