Lyžařský výcvik – Benecko

 


Neděle 19. 1.
Cestu na lyžařský výcvik, ale i zhruba 300 metrový přesun s vybavením od autobusu na penzion jsme zvládli velmi hravě. Po přivítání panem a paní domácí a úklidu lyžařského vybavení jsme si rozdělili pokoje a rychle běželi prozkoumat náš budoucí přechodný domov. Pěkné prostředí chaty nás velmi namlsalo, stejně tak i jako naše první večeře, ke které jsme měli jahodové knedlíčky. Po večeři jsme si sdělili program výcviku, řekli jsme si pravidla bezpečnosti a chování na chatě i na horách. Po té si někteří z nás šli dovybalit věci, někteří „blbli“ na pokojích s kamarády, jiní hráli karty.

Pondělí 20. 1.
První den výcviku byl pěkně našlapaný hned od rána. Po snídani, která byla v 8:00, jsme pobrali vybavení a vyrazili plni nadšení na dopolední lyžovačku. Rozdělili jsme se do tří skupin a spolu s našimi učiteli jsme 2 a půl hodiny brázdili místní svah. I přes žalostné sněhové podmínky, které nyní na našich horách, tedy i na Benecku panují, jsme usoudili, že upravenost sjezdovek je na velmi dobré úrovni. Krátce před polednem jsme se navrátili na chatu, kde na nás už čekal oběd. Po obědě a dostatečném odpočinku jsme se vydali na odpolední blok lyžování. Tento den jsme se soustředili hlavně na základní lyžařské dovednosti a bezpečnost pohybu na sjezdovce, samozřejmě jsme nevynechali různé zábavné sjezdy a hry. Ve večerních hodinách po první i druhé večeři, jsme se pak sešli ve společenské místnosti a hráli různé společenské hry, u kterých jsme se extrémně nařehnili. Ne všichni ale holdovali této zábavě, večer strávili v poklidu svých pokojů.

Úterý 21.1.
I dnešní den, stejně jako pondělí, byl ve znamení intenzivního lyžařského tréninku. Na svahu jsme strávili celý dopolední i odpolední blok výuky. Oproti předešlému dni jsme využili i dalších nabízených sjezdovek v areálu, začátečníci se posunuli na další pěkný modrý tréninkový kopeček, nejlepší skupina již otestovala nejtěžší červený svah s čtyřsedačkovou lanovkou. Všechna družstva trénovala cvičení na smýkaný oblouk a základy carvingu. Kromě toho jsme si našli čas i na velmi oblíbené hry ve dvojicích i skupinkách, ale také jsme „konečně“ prubli malé skokánky. Celý den nás kromě skoro prázdných sjezdovek doprovázelo nádherné slunečné počasí, v pozdních odpoledních hodinách při návratu na chatu jsme pak byli svědky pěkného západu slunce. Díky velkému sportovnímu výkonu, který jsme po celý den předváděli, jsme již po večeři zvolili odpočinkový režim.

Středa 22. 1.
Po dvoudenním intenzivním lyžařském tréninku jsme na tento den zvolili úplně odlišný program, jak z toho hlediska, že bylo třeba odpočinku od lyžování, tak jsme využili i krásného slunečného počasí a hned ráno po snídani jsme se vydali na pěší túrku, kterou jsme směřovali přes běžecké tratě až na Farmu Hucul vzdálenou zhruba 4 kilometry. Zde jsme si zařádili v parku a prohlédli jsme si krásné koně. Cestou zpět jsme dočerpali síly v občerstvení „Na rovince“, hned poté vyšlápli pořádný fičák. Zdatnější turisté si ještě zaběhli na rozhlednu Žalý vzdálenou další 2 kilometry, ostatní se pomalým vycházkovým tempem a kocháním přírodou a výhledy navrátili na chatu, kde nás domácí už čekali s obědem. Po obědě následoval zasloužený odpočinek, ale jím jsme rozhodně dnešní den nekončili. S pár žáky jsme se vydali do místního obchůdku doplnit zásoby, jiní šli zazávodit na bobech a lopatách na kopeček vedle chaty. Někteří z nás okusili i pobyt v sauně, což bylo po těch vysilujících dnech velmi příjemnou záležitostí. Po dobré večeři, jsme ještě neměli dost, a jak se na začátku výcviku slíbilo, tak se i splnilo. Se skupinou 11 žáků jsme se ještě vydali na večerní lyžování. Ostatní účastníci využili večerní volno k relaxaci u filmů, ty akčnější velmi vytrvale okupovali pingpongový stůl v herně.

Čtvrtek 23. 1.
Celý dnešní den jsme opět věnovali lyžařskému tréninku. Dopolední blok byl povinný pro všechny žáky, odpoledne se pak na sjezdovky vydali už jen 2/3 z nich. V tuto dobu si většina žáků, nejdříve za pomoci učitelů a posléze i sama, vyzkoušela přejezdy a skoky na malých překážkách. Potom už jen pilovali svoji techniku ve volných jízdách. I dnes jsme do programu zařadili již v pořadí druhé večerní lyžování, kam směřovala už jenom menší skupinka zájemců, která nebyla na večerku předešlý den. Specialitou tohoto lyžování bylo, že se žáci na pár vteřin projeli na vleku i pozadu, což bylo velmi kuriózní. Odnesli jsme si tedy vtipný zážitek, nikomu se nic nestalo. Večer už jsme jen začali pomalu balit a uklízet zaneřáděné pokoje, zahráli hry nebo relaxovali.

Pátek 24.1.
Tak už máme pátek, poslední den našeho dobrodružství. I přes neuvěřitelný fyzický záběr a velmi nabitý program, který jsme hned od pondělí nastolili, světe div se, nebyli ani tento den všichni žáci tak unavení jako samotní učitelé. Jelikož jsme ale nechtěli dopustit, aby se poslední den již něco přihodilo nebo se někdo zbytečně zranil, již jsme nezařadili lyžařský výcvik, ale také jsme nezůstali zaprdnutí na chatě a ještě poslední den dopoledne jsme se vydali na závěrečný tajný výlet. Nakonec jsme se objevili až u vleků ve skiareálu v Herlíkovicích, který byl pár kilometrů od naší chaty. Zde jsme pokoukali a poté tichou krajinou za doprovodu padajícího sněhu jsme se vydali zpět na chatu, kde nás už čekal poslední oběd. Po jedné hodině odpolední jsme se už nabalili těmi miliardami tašek a batohů a vydali se směrem k autobusu. Letos jsme cestu zvládli na jedničku a bezpečně se dostali až domů. A co závěrem? I před přes velmi žalostné předpovědi počasí, které nás před odjezdem sužovaly, nakonec podmínky v místním skiareálu byly kupodivu velmi dobré a předčily tak naše očekávání, spolu s milou obsluhou vleků a dobrým chováním žáků při pohybu na sjezdovkách i při výletech jsme byli velmi spokojeni a doufáme, že se všem našim žákům i přes malé nedostatky na chatě lyžařský výcvik líbil minimálně tak jako minulý rok. Přejeme všem marůdkům, aby se co nejrychleji uzdravili a s lyžováním někdy v budoucnu zase nashledanou!

(Blanka Hozová)

Mohlo by se vám líbit...