Sedmáci na týdnu duchů v ZOO Dvůr Králové

V pátek 1. listopadu jsme si tak trochu prodloužili podzimní prázdniny a tento den strávili v ZOO ve Dvoře Králové na velmi oblíbené podzimní akci s názvem Týden duchů.

Cílů naší návštěvy bylo hned několik, tak se na ně pojďme podívat. Tím prvním, pro žáky asi nejlákavějším, byla možnost si přímo v areálu podle svých dovedností a fantazie vydlabat a vyřezat strašidláky z připravených dýní. K vidění byly různé strašidelné, někdy i velmi originální nadpřirozené motivy, kterými žáci „vytunili“ své dýně. Jimi jsme posléze vyzdobili přilehlé prostory a okolí výběhů zvířat. Jelikož ranní počasí bylo doslova mrazivé, po tvoření jsme se na chvíli uchýlili do místní restaurace, kde nám svačinu zpříjemňovali poskakující lemuři.

Po posilnění jsme zahájili tour de zoo. Společně jsme prošli většinu pavilonů a na 11. hodinu jsme spěchali na další část, a to připravený program na téma lidoopi. Pod vedením dvou zoolektorů jsme se vydali po stopách hominidů, naučili se rozeznat druhy opic a jejich výskyt. Dále jsme navštívili pavilon goril, šimpanzů a orangutanů, kde jsme pomocí úkolů v pracovních listech spolu s pozorováním zvířat načerpali informace o jejich potravě, stavbě těla a ekologii. Mimo jiné jsme se dozvěděli i pár zajímavostí o operované šimpanzí samici a její léčbě.

Po ukončení naučného programu jsme si pak dali rozchod. Každý ho trávil po svém. Někdo se dál věnoval prohlídkám zvířat, někdo zajímavým expozicím, například koster živočichů, jiní si zařádili v místních lanových parcích, nakoupili suvenýry nebo zašli na oběd.

A jaké je hodnocení? Naším cílem bylo zpestřit a zkreativnit výuku, jak výtvarné výchovy či pracovních činností, tak hlavně navázat na učivo přírodopisu, ve kterém žáci budou zanedlouho probírat živočichy a rostliny deštných lesů, stepí a savan, což by jim mělo usnadnit studium.

(Blanka Hozová a Marie Suková)

Fotogalerie