Prvňáčci ochutnávali ovoce a zeleninu

V rámci předmětu Člověk a jeho svět se teď s prvňáčky věnujeme podzimu a všemu, co s ním souvisí. K podzimu také patří sklizeň některých druhů ovoce a zeleniny. V minulém týdnu jsme se byli podívat na výstavě ovoce a zeleniny, kterou pořádali místní zahrádkáři. Tento týden jsme si takovou malou výstavku udělali i my ve třídě.

V pondělí jsme začali nosit různé plody, ve středu jsme si je společně pojmenovali, něco si o nich pověděli a rozdělili jsme je na ovoce a zeleninu. Sešla se nám toho spousta, někteří donesli dokonce i vlastní výpěstky ze zahrádky. Na čtvrteční ochutnávku jsme se všichni moc těšili. První hodinu jsme ještě učili, protože čtení je potřeba každý den. Ale pak už jsme se do toho pustili!

Paní učitelka nachystala všechno den předem, a tak vše proběhlo hladce. Se zavřenýma očima jsme hádali, co nám paní učitelka dává do pusy, a potom už jsme všichni postupně ochutnali úplně všechno. 

Ze zeleniny to byl pórek, cibule, česnek, celer včetně natě, mrkev, ředkvička, černá ředkev, rajče, okurka, různé typy paprik, brambor, kedlubna, květák, listový salát, červená řepa, dýně, cuketa, a dokonce jsme očichali a ochutnali křen.

Z ovoce jsme ochutnali jablko, hrušku, švestku, blumu, dva druhy hroznového vína, nektarinku, mandarinku, pomeranč, citron, z těch méně známých to bylo pomelo, kaki a granátové jablko. Vyzkoušeli jsme taky sušené meruňky a fíky.

Něco nám chutnalo, něco méně – třeba cibule, česnek, celer nebo křen. Něco jedli někteří poprvé – třeba červenou řepu, pomelo nebo kaki. Sušené fíky se nám nelíbily a moc se nám do nich nechtělo, ale když jsme zjistili, jak jsou sladké, docela nám chutnaly.

Myslím, že si děti ochutnávku užily. Ráda bych poděkovala všem rodičům za skvělou spolupráci! 😉

(za 1.B Veronika Prouzová)

Fotografie z ochutnávky v 1. A 

Fotografie z ochutnávky v 1. B

Fotografie z návštěvy výstavy místních zahrádkářů 1.B , 1.A ZDE