Výlet 4. B do Josefovské pevnosti

 

Ve čtvrtek 13. června jsme vyrazili na výlet směr Jaroměř, kde nás čekala prohlídka Josefovské pevnosti.

Procházka podzemními chodbami byla moc zajímavá a poučná. Na vlastní kůži jsme mohli zažívat pocity vojáků bránících pevnost před nepřítelem. Tajuplnost a romantiku dokreslovalo osvětlení voskovými svícemi. Také jsme soutěžili ve znalostech z tématu a odměnou nám byly dílky skládačky. Po jejím složení jsme se zjistili, kde máme hledat poklad, kterým byla drobná sladkost.

Naším dalším cílem byl Chlum u Hradce Králové. Teď již víme, že je to historické bojiště největšího vojenského střetnutí na území Čech a Moravy v 19. století. V Muzeu války 1866 jsme mohli vidět ukázky výzbroje a výstroje rakouské a pruské armády. Zajímavá byla i maketa reálného bojiště, ukazující bojová seskupení a strategii jednotlivých armád. Někteří z nás si mohli vyzkoušet i uniformy vojáků armád.

Zhlédli jsme také krátký hraný film, kde jsme se prostřednictvím filmového plátna ocitli v předvečer osudové bitvy roku 1866. Prošli jsme si část areálu bojiště, kde jsou pochovaní padlí vojáci. O tom vypovídají stovky památníků a pomníků v blízkém okolí.

Finále výletu byl McDonald’s Hradec Králové. Pochutnali jsme si na našich oblíbených hranolkách, hamburgrech a koktejlech. Pak hurá domů!

(Marie Suková)