Živá knihovna povolání v trutnovském UFFU

Žáci 8. A s pracovníky ČEZu

Žáci 8. A s pracovníky ČEZu

V pondělí 4. března 2019 se třída 8. A vydala do Trutnova, aby v tamním Uffu navštívila program Živá knihovna povolání. Akce pořádaná Svazem průmyslu a dopravy České republiky měla osmákům pomoci při výběru budoucího povolání a zároveň na ní byly představeny technické a zdravotnické profese, kterých v současnosti není na trhu práce dostatek.

Na návštěvníky čekaly prezentace firem působících v Trutnově (Kasper Kovo, ABB, Siemens, ČEZ), Oblastní nemocnice – Zdravotnického holdingu Trutnovúřadu práce.

Hned na úvod čekalo jednu z našich skupinek milé překvapení – firmu Kasper Kovo a její dceřiné společnosti jí představil absolvent naší školy, nyní mistr a školitel mladých pracovníků Tomáš Huňat. U „Kaspera“ děti také soutěžily v rychlosti a zručnosti, když musely na plíšek přišroubovat šroubek a matičku a ještě správně umístit podložku. Zaměstnanci ČEZu žáky nejprve trochu prozkoušeli z teorie, za správné odpovědi je odměnili antistresovými žárovkami, jež se ukázaly být vynikající motivací, a poté jim na třech stanovištích představili řadu profesí, jež v rámci firmy nacházejí uplatnění, i pomůcek a přístrojů, které si osmáci mohli vyzkoušet. Pracovníci firmy ABB připravili zajímavou prezentaci o kybernetické bezpečnosti a především představili robota a jeho dovednosti. Siemens prezentoval své tovární výrobky, některé žádané profese a především brýle pro virtuální realitu, které šly z hlavy na hlavu.

Spolu se studenty trutnovské střední zdravotnické školy obvazovali naší osmáci rány, píchali injekce, připevňovali plenkové kalhotky, manipulovali s nemocnými. S pracovnicemi úřadu práce vyplnili a vyhodnotili krátký test, který by jim mohl pomoci s orientací při výběru budoucího profesního zaměření.

Po hodině a půl bohužel museli naši žáci uvolnit místa dalším zájemcům. Plni dojmů a obtěžkáni dárečky a výhrami se pak rychle přesunuli na autobus a vrátili se zpět do Úpice.

Program byl velmi pěkný a dobře zorganizovaný, zaměstnanci všech zúčastněných subjektů příjemní a ochotní. Mrzelo nás snad jen to, že na jednotlivá stanoviště bylo příliš málo času a že chybělo více možností vyzkoušet si některé profesní úkony v praxi.

Děkuji paní učitelce Petře Báčové za pomoc s organizací akce a 8. A za zájem a pěkné chování.
(Renata Kafková)

Fotogalerie

Mohlo by se vám líbit...