Devátá třída na výstavě Československo! Cesta k samostatnosti 1914 – 1918

V pondělí 10. prosince 2018 si žáci deváté třídy připomněli události spojené se vznikem Československé republiky, když v místním muzeu navštívili výstavu Československo! Cesta k samostatnosti 1914 – 1918.“

V přízemí deváťáci s úsměvem okukovali krásné vojenské prapory a pohlednice z prvních měsíců války, v prvním patře však tváře našich nejstarších žáků postupně zvážněly.

S paní průvodkyní si mladí návštěvníci připomněli vznik legií, prohlíželi si tabla a seznamy legionářů z Úpice a okolí, hledali jména svých příbuzných a sousedů, až postupně došli k replice šibenice z italské fronty, na které jako zrádci Rakousko-Uherska někteří Čechoslováci skončili. Působivost smutného exponátu ještě umocnila četba vzpomínek svědků poprav a především dobové fotografie. Příjemně nikomu nebylo ani při procházení improvizovaného zákopu, nad kterým se (naštěstí pouze) vznášely kuličky ze šrapnelů. V expozici zbraní mnohé překvapil např. palcát určený pro boj zblízka právě v zákopech.

Exponáty spojené s působením legionářů v Rusky nezapůsobily o nic optimističtěji – ilustrují tvrdé boje, kruté mrazy, dlouhé cestování, bydlení v legionářských vlacích, náročné soužití mnoha mužů na malém prostoru.    

Paní průvodkyně žákům přiblížila i nelehký život civilistů, když jim vysvětlila potíže se zásobováním, fungování lístkového systému i působení keťasů, vyprávěla jim i o sbírkách kovů, s nimi spojený smutný osud zvonů shozených z věže úpického kostela i tragické následky epidemie španělské chřipky.

Závěr výstavy, věnovaný vyhlášení Republiky československé, si tak žáci prohlíželi v kontextu důsledků bojů předchozích čtyř let a dlouhodobého úsilí i značných obětí našich předků. Snad jim to pomohlo pochopit, že žít v samostatné a svobodné zemi není samozřejmé.

Děkuji paní Evě Šlegrové, která nás výstavou provedla, paní ředitelce Nešněrové za doplňující informace, paní učitelce Žďárské za pomoc s organizací akce a v neposlední řadě všem deváťákům, kteří se v muzeu ukázali v tom nejlepším světle.

(Renata Kafková)

Fotogalerie.

Mohlo by se vám líbit...