Vízmburské puzzle v muzeu

Ve středu 22. března se čtvrťáci a páťáci z předmětu Region Jestřebí hory vypravili do úpického muzea, aby se detailněji seznámili s historií hradu Vízmburk a na vlastní oči si prohlédly střípky jeho dávné krásy. Paní ředitelka Nešněrová děti zavedla do studeného sklepa, kde jsou uložené „kousky“ Vízmburku. Malí návštěvníci si s paní ředitelkou zopakovali historii hradu, nejvíce se jim líbilo povídání o „období banditů“ a zničení hradu a příběh jeho znovuobjevení panem doktorem Hejnou. Se zájmem si prohlíželi krásně zdobené části sloupů z červenavého permského pískovce, jehož barva příliš neodpovídá jménu hradu Weissenbug – Bílý hrad. Zlatým hřebem exkurze do sklepa bylo již tradičně potěžkání pádných argumentů lužických a slezských měst – kamenných dělových koulí. Paní ředitelka našim žáčkům ukázala i další sklepní prostory, ve kterých se dříve chladívalo pivo, a poté je doprovodila do prvního patra na výstavu fotografií Ondřeje Šika doplněnou o obří puzzle. Přestože děti musely jednotlivé dílky složit pouze v představě (přenášení těžkých kusů kamene nebylo v jejich silách), bez zaváhání poznaly, že se jedná o gotické okno, které kdysi zdobilo zdi Vízmburku.

Děkujeme paní ředitelce za milé přijetí a zajímavé povídání a těšíme se na další návštěvu.

(Renata Kafková)

Fotogalerie.

Mohlo by se vám líbit...