Jak válčili husité – dějepisný program v 7. A

V pondělí 30. května 2016 se žáci 7. A dočkali návštěvy, kterou si sami vyžádali – pan Daniel Richter z královéhradecké společnosti Dějeprava, který je svým programem nadchl během Dne ve středověkém městě, je tentokrát přijel seznámit s válečnictvím husitské doby.

Rozehřívací blok byl rychlým opakováním rozdělení středověké společnosti, základních dat, pojmů a jmen tohoto období. Poté pan lektor připomněl středověkou módu a především seznámil žáky s husitskými zbraněmi od cepu a praku přes nože, sekery, palcát a meče až po zbraně palné.

Vrcholem části věnované zbraním byla ukázka skutečné hákovnice a výstřel z ní. Děti držely palce, aby se podařilo zapálení troudu a doutnáku navlhlých během víkendové rekonstrukce bitvy u Lipan, a pozorně sledovaly složitý proces manipulace se střelným prachem i obtížné zamíření, a když se třídou ozval ohlušující výstřel, všechny sebou leknutím trhly. Všechny překvapilo, že rána za použití kulky je prý ještě mnohem hlasitější.

Pan Richter a jeho do středověké zbroje navlečení figuranti předvedli bojovou taktiku husitů, včetně způsobu boje na vozových hradbách. Pan lektor ještě pustil ukázku z filmu Otakara Vávry Jan Žižka a popsal žákům husitskou taktiku v bitvě u Sudoměře, sedmáci si také poslechli slavný chorál Kdož jsú boží bojovníci. Na závěr položili žáci několik dotazů a vyzkoušeli si oblečení, ochrannou zbroj i zbraně.

Velká pochvala patří především Elišce Mesnerové a Jirkovi Pecháčkovi, kteří se blýskli spoustou vědomostí i zajímavými dotazy, poděkování pak ochotným pomocníkům a především kolegům z učitelského sboru, kteří pomohli s organizací akce.

(Renata Kafková)

Fotogalerie.