4. A na výstavě o první světové válce

4. A dnes byla v muzeu. Tématem byla PRVNÍ SVĚTOVÁ VÁLKA. Byli jsme rozděleni na dvě skupiny po devíti. Viděli jsme staré dobové pohlednice, zbraně, modely letadel, šaty, které se dříve nosily, mouku, kávu, cukr, sůl, staré mince a bankovky. Také jsme si vyzkoušeli, jaké to je být v zákopu, díky vystavené replice. Výstava se nám všem moc líbila. Můžete se jít také podívat – výstava potrvá do 2. listopadu.

 

Tak to byla pozvánka od Julinky Menšíkové. A že výstava skutečně stojí za zhlédnutí, dokazuje příspěvek čtvrťačky Markétky Vaculovičové. Co všechno si tahle pozorná a vnímavá dívenka zapamatovala z výkladu paní ředitelky a zároveň organizátorky výstavy Jany Nešněrové! Posuďte sami:

 

Když tu v dávných dobách nebyla Česká republika, bylo tu Rakousko – Uhersko Srbsko. Mluvilo se tu Německy. Neplatili tu korunami, ale Kronen Koronami. Jakou znáte mouku? Bílou, hladkou, hrubou, polohrubou… Ale co černou? Neznáte? Nevadí, ale byla tu nejvíce známá… Dokonce byla i za 1. Kronen Koronu… Ale pozor, když se moc prodá, nemá se co koupit. Proto tu řádil hladomor. A co bylo ještě horší – na počátku války bylo vše levné, ale na konci války bylo vše o hodně dražší.
A na čem myslíte, že jezdili? V autě ne, autobusem taky ne, vlakem? Nebo snad… To je ono! Na koních. Ale myslíte, že si to ty ubozí koni zaslouží? Co když byl jeden kůň zamilovaný a musel do války?! Inu je to jako kdyby poslali bojovat motýli, brouky, včely, zebry, žirafy, myši nebo slony. No, přece to jsou všechno zvířata! Proč si vybrali zrovna koně? Proč nejezdili třeba na motýlích, když jsou tak chytří? 🙂
No, byly to hrozné časy! No tak ale přejdeme k něčemu jinému. Tak třeba, jaké znáte nádoby, do kterých se dříve dávalo pití? Ešus rakouský nebo ešus USA a nebo polní lahev z Itálie… No a co se do nich dávalo? Šťávu ještě nevymysleli, čaj také nevymysleli,… Inu musela jim postačit voda.
A teď něco zajímavého! Které pušky, pistole a střílečky používali? Revolver Rast Gasser, Werndl, Mauser a tak dále. A co tašky a batohy? Italské polní tašky různých velikostí. A víte, že Ponorka U-35 potopila asi 135 lodí!? A co se stalo roku 1917? Např. vybombardovali kostel v Piavonu. A znáte takový kulomet, který vystřelí za 1 minutu 400 – 500 kulek? No tedy, to je opravdu hodně! A co si teď říct, jaké přilby nosili? No nosili třeba britskou, rakouskou, německou nebo německou pěchovanou. A nebo italskou.
A teď zapeklitá otázka. Kdo byl John Mc Crae a kdy se narodil a zemřel? Hmmmmmm….. to je těžká otázka…Už vím. John Mc Crae byl kadanský chirurg a narodil se 30.11.1872 a zemřel 18.1.1918. Ano, ano. A co používali k bombardování? Třeba rakouský granát “kukuřice“, nebo italský diskový granát, rohrgranát nebo německý granát „vajíčko“.

Tak doufám, že jste se alespoň něco dozvěděli! 🙂

(Příspěvek jsme nepatrně pravopisně upravili.)

Fotogalerie.

Mohlo by se vám líbit...