Beseda s cestovatelem Josefem Kučerou

Beseda o Indii a Indonésii očima čtvrťáků:

V úterý 11. března k nám do školy přišel pan Josef Kučera. Vyprávěl nám o tom, jaké země procestoval a do jakých se ještě chystá. Z Indonésie a Indie nám ukázal fotky, které na svých cestách sám nafotil.

Poznala jsem, že lidi a děti, co tam žijí, jsou velice chudí. Nemají žádnou elektroniku, dětem stačí jeden míč dohromady a jsou spokojené a šťastné. Viděli jsme to na fotkách. Tyto dvě hodiny se mi moc líbily a chtěla bych, aby za námi zase někdy přijel.

(Katka Hejnová)

Dnešní den se mi líbil. Byli jsme na přednášce o Indii a Indonésii. Cestovatel, pan Kučera, nám vyprávěl své zážitky z cest. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o přírodě, zvířatech i zvycích. Viděli jsme spoustu fotografií z přírody. Zaujal mě obrázek se lvy, slony, opicemi. Viděli jsme divoký ananas, palmy i jak se pěstuje rýže. Obyvatelé si stavějí obydlí nad vodou nebo žijí na lodích. Dozvěděli jsme se, že v Indii je kráva posvátné zvíře a může si tam dělat co chce, nikdo ji nesmí ani uhodit. Protéká zde řeka Ganga. Je to největší řeka Indie a je posvátná. Myjí se v ní miliony věřících lidí přesto, že je velmi špinavá. Věří v očistu těla i duše.
(Daniela Maršíková)

Indonésie je země mnoha ostrovů. Mnoho z nich je propojeno mosty, po kterých chodí děti do školy. Žije tam mnoho zvířat a je tam krásná čistá voda a nádherné ryby. O Indii jsem se dozvěděla, že když tam někdo zemře, tak se příbuzní spíše radují, než pláčou. Myslí si, že se nebožtík převtělil do jiného těla a je mu dobře. Lidé tam uctívají posvátnou krávu. Kráva si může dělat co chce. Může chodit do bytů, do obchodů, a když leží na silnici, tak lidé z auta vystoupí a prosí ji, aby odešla. Přednáška se mi moc líbila. Pan Kučera je hodný, milý, obyčejný a nesobecký. Má rozkošné dredy a má rád přírodu a zvířata.

(Lucie Mlýnková)

 Fotogalerie.