Literární vycházka čtvrťáků aneb Po stopách sourozenců Čapkových

V úterý 9. dubna nás čekala další knihovnická lekce, tentokrát trochu netradiční. Protože je Úpice spjatá s dětstvím sourozenců Čapkových, rozhodli jsme se vydat po jejich stopách. Role průvodce se ujala paní knihovnice Monika Nývltová.

Vycházku jsme začali u domu,  který postavil doktor Antonín Čapek a  kde rodina Čapkova sedmnáct let žila. Nyní v něm má sídlo Policie ČR.  Zahrada, která dům obklopovala, už neexistuje. 

Pokračovali jsme po „Podměstečku“, kudy často vedly výpravy Lenči, Peči a Íčka. Už víme, kde měl perníkářství pan Kristián Prouza, kde švec Elsner opravoval boty nebo kam chodil tatínek Čapek na pivo. Nevynechali jsme ani naši školu, která nese po bratrech Čapkových jméno. Chodili do ní stejně jako dnes my.

 Vycházku jsme zakončili na náměstí. Tam jsme si prohlédli některé měšťanské domy a také zjistili, kde pan Kolbaba úřadoval v pošťácké pohádce. Vycházku paní Nývltová zakončila soutěžními otázkami  a správné odpovědi ihned odměňovala čokoládovými perníčky. To jsme se snažili!

PS.: Paní Nývltové patří velký dík za krásné vyprávění a příjemně strávenou dvouhodinovku.
(Eva Prouzová)

Fotogalerie