Lyžařský výcvik – Deštné v Orlických horách

Zveřejňujeme informace po jednotlivých dnech, jak nám je účastníci kurzu zasílají – stejně tak přidáváme do alba nové fotky.

INFO Č. 6 – PÁTEK 18. LEDNA
Poslední den kurzu jsme zahájili dokončením úklidu na pokojích. Po snídani se pak vydali na závěrečnou lyžovačku, opět do hlavního skiareálu v Deštném. Jelikož jsme zaznamenali pár marůdků, pro dnešní den se lehce pozměnil program pro běžkaře, kteří se nevydali na další turistický výlet, ale vydali se spolu s ostatními na kopeček. Žáci byli opět rozděleni do tří skupin podle výkonnosti a spolu se svými učiteli zdokonalovali svou techniku lyžování. Kolem poledne přišla krize. Pár žákům se udělalo nevolno a většina vypadala velice unaveně. Abychom tedy předešli zbytečným zraněním nebo dalším komplikacím rozhodli jsme pro většinu žáků lyžování ukončit o něco dříve a skibusem jsme se přesunuli na chalupu. Pětice nejodolnějších lyžařů zůstala a vydržela nepřetržitě jezdit ještě více jak hodinu. Kolem druhé hodiny jsme se již všichni sešli na chalupě a společně poobědovali řízek s bramborem. Poté jsme dobalili, poklidili a vydali se společně na autobus, který nás vyzvedl dole v obci. Odjezdem z místa činu naše dobrodružství však nekončí. Cesta probíhala hladce, už jsme volali rodičům, aby na nás čekali, strojili jsme se, když najednou pár metrů před náměstím v Úpici doslova „klekl“ autobus. Díky přijíždějícím autům a jednosměrce v mžiku vznikla komplikovaná dopravní situace. Pan řidič si však se situací poradil, popojel a zacouval ke kraji, kde již bylo možné pohodlně vyložit všechna zavazadla i vybavení, které jsme měli s sebou. Za tým vedoucích bych závěrem chtěla poděkovat všem účastníkům za bezproblémový průběh celého kurzu, za výborné chování jak na chalupě, tak i na sjezdovkách. Doufáme, že si všichni i přes malé nedostatky lyžařský kurz maximálně užili a načerpali nové dovednosti a znalosti z tohoto krásného zimního sportu. S lyžováním zase někdy nashledanou.
Hozina, Mertlina a Zaki 

INFO Č. 5 – ČTVRTEK 17. LEDNA
Ještě včera večer po večeři se pár žáků rozhodlo, že chce jít ven užít si sníh i mimo sjezdovku. Tak jsme se ustrojili, holky nás vyzbrojily svítícími náramky, abychom se v té tmě neztratili, a vyběhli jsme na louku nad chatou. Po koulovačce jsme vybudovali vcelku velký bunkr, předtím jsme si ještě zaprskali prskavkami. Přes noc konečně nic nenapadlo. Dnes jsme se hned po snídani vydali do úschovny, kde jsme měli uložené lyže a rychle spěchali na skibus, který nás zavezl do hlavního skiareálu v Deštném. 18 žáků zůstalo se svými učitelkami v areálu a trénovalo sjezdové lyžování. Méně zdatní lyžaři jezdili po modré sjezdovce, zdatnější lyžaři okusili nástrahy červené a dokonce i černé sjezdovky. Zbylých 5 žáků se vydalo s náčelníkem Zakinem na celodenní výlet na běžkách. Jejich výlet byl náročný. Zaznamenali sice mnoho pádů, ale také mnoho srandy. Cestou se ocitli neznámo kde, ale Zakinův instinkt se ukázal jako správný a nakonec v pořádku dorazili na chatu, i když s hodinovým zpožděním. Všichni poobědovali kotlet s rýží, po obědě jsme oběhli pokoje a všichni účastníci zájezdu dostali pokyn k uklízení svých zaneřáděných pokojů. K večeři jsme si pochutnali na uzeném mase se zelím a bramborovým knedlíčkem. Jelikož dnešní večer je i večerem posledním na kurzu, rozhodli jsme se žákům zanechat volnou zábavu.

INFO Č. 4 – STŘEDA 16. LEDNA
Takže dobrý den, dnes nám přes noc napadlo dalších 10 čísel. Již ráno, když jsme opouštěli chatu, teplota dosahovala pár stupínků nad nulou a byla mlha, tak hustá, že by se dala krájet. Do dnešního programu jsme tedy kvůli velice špatné viditelnosti zařadili spíše zábavnou výuku ve formě různých cvičení a her. Kolem dopoledne se sice mlha rozpustila, ale zase začalo padat. Po tuto dobu měli žáci možnost pilovat svoji techniku při volných jízdách. Pro zpestření programu jsme uspořádali sjezdový závod v místním minisnowparku, kde žáci měli za úkol zdolat sjezdovou dráhu s pěti skoky v co nejkratším čase. Jelikož zítra půjdeme jezdit do hlavního skiareálu, dnes jsme se rozloučili s areálem stávajícím, sbalili veškeré věci a vydali se na cestu domů. V rámci zlepšení kondičky jsme si vyběhli kopeček k chatě a po druhé hodině už na nás čekal oběd. Dnes jsme si pochutnali na kuřeti na paprice. Po obědě jsme si dali šlofíčka a později odpoledne jsme se vrhli na přednášku, která se tentokrát týkala seznámení s olympijskými, a okrajově i neolympijskými zimními sporty a osobnostmi, jak českými tak i světovými, kteří v těchto spotech zazářili. Po přednášce nás čekala zábavně-vědomostní hra „Riskuj“, ve které jsme si otestovali naše znalosti z okruhů běžeckého a sjezdového lyžování, osobností sportu a olympijských her. Povečeřeli jsme šunkofleky s okurkem. Večer proběhla volná zábava, kdo chtěl, tak odpočíval, jiní hráli společenské hry.

INFO Č. 3 – ÚTERÝ 15. LEDNA
Na úvod začneme sněhovým servisem – ke 110 centimetrům z minulého dne nám dnes připadlo dalších zhruba 15 čísel čerstvého prašánku. Celá noc i ráno se obešlo bez jakýkoliv výpadků energií, tudíž jsme ráno vyskočili z postelí, rychle jsme se nasnídali a šup šup na sjezdovku. Nejlepší skupina se věnovala zdokonalování smýkaných oblouků se zapichováním holí, dále synchronizovanému lyžování a zakončili jízdami v minisnowparku. Druhá skupina se zaměřila na průpravná cvičení smýkaného oblouku a oblouků z přívratu. Třetí skupina navázala na včerejší výuku statického pluhu a průpravným cvičením na smýkaný oblouk. Kolem druhé hodiny odpolední jsme se vrátili na chatu, kde už na nás čekala paní domácí s obědem. Dnes jsme si pochutnali na hrachové polévce a sekačce s bramborem. Po obědě následoval odpolední klid a po 5 hodině se dostavil příslušník horské služby Jan Pochobradský, který nás svou prezentací zasvětil do práce, kterou má horská služba na starosti. K večeři jsme měli boloňské špagety. Večer jsme si zatančili a zahráli nějaké hry. Zítra už se těšíme na svah. Skol!

INFO Z LYŽAŘSKÉHO VÝCVIKU Č. 2 – PONDĚLÍ 14. LEDNA
Včerejší doslova „kalamita“, která nás přivítala a tak trochu překvapila hned při příjezdu do Deštného v Orlických horách, nám zkomplikovala přesun na chalupu U Supa, na které jsme ubytovaní. Jelikož byly podmínky tak komplikované, nebylo možné se na výše položenou chatu dostat jinak než po svých. Cesta nebyla s veškerým vybavením snadná, ale ne zas tolik obtížná. Když už jsme se konečně vyškrábali na chatu, čekalo nás nemilé zjištění. Kvůli již zmíněné kalamitě přetrvával v celé oblasti výpadek elektrického proudu, který postihl i naše ubytování. 
Naštěstí než jsme si vybalili a zabydleli se, proud se již spustil a my jsme si mohli vychutnat kuchyni našeho pana a paní domácích. Měli jsme pečené kuře s bramborem. Po večeři jsme si vyslechli přednášku od vedoucího kurzu pana Zakyna týkající se bezpečnosti a pravidel pohybu na horách a údržby lyží. Poté jsme již měli volno, každý se bavil po svém, někdo hrál karty, někdo vařil kompot atd. Večerka byla v 9:30 hodin.

Po včerejším nevydařeném počasí, kdy k již zhruba metrové sněhové nadílce přes noc připadlo dalších zhruba 10 čísel, nás přivítalo sluníčko. Po snídani jsme pobrali veškeré lyžařské vybavení a vydali se společně naproti skibusu, který nás měl zavést do místního skiareálu. Cestou jsme však od místního obyvatelstva zjistili, že se stala havárie na trafostanici, která zásobuje elektřinou náš skiareál. Nastala infarktová situace pro všechny. Jelikož jsou ale učitelé tak skvělí, během mžiku vymysleli řešení. Zvolili jsme nedaleký, sice menší, ale pěkný areál, kde jsme zahájili naší výuku. Zde jsme se nejdříve naučili jezdit na vleku a proběhlo roztřídění žáků podle výkonnosti do jednotlivých skupin. Žáci byli rozděleni do 3 skupin a výuka mohla začít. Všichni spokojení, jenom došla šťáva. Opět vypadl proud. Po válečné poradě jsme se nakonec domluvili, že nemá smysl čekat a budeme pokračovat další den. Vrátili jsme se tedy na chatu, poobědovali jsme nudlovou polévku, guláš s houskovým knedlíkem a po odpolední pauze jsme se vydali ještě jednou ven. Šest žáků se vydalo s panem Zakynem na výlet na běžkách a my ostatní jsme se věnovali zimním radovánkám v blízkosti chaty. Ve večerních hodinách jsme se s paní Mertlinou podívali na zoubek lyžařským stylům. Poté jsme povečeřeli rizoto se sýrem a okurkem a teď se jdeme bavit. Máme se tu dobře. Ahoj rodičové!

Fotogalerie

Mohlo by se vám líbit...