Velikonoční výstava

V pátek 23. března a v pondělí 26. března 2018 se natěšení čtvrťáci a páťáci z předmětů Region Jestřebí hory a Naše město vypravili do muzea, aby si prohlédli velikonoční výstavu. Letos ji naše paní muzejnice zasvětily především kraslicím.

Na úvod si děti s paní průvodkyní připomněly, proč vlastně Velikonoce slavíme a co svátkům jara předchází. Vyprávěly také, jaké velikonoční zvyky a tradice dodržují doma a jak zdobí vajíčka. Většina rodin používá koupené barvy a samolepky, někteří žáčci popsali i barvení vajíček v cibulových slupkách a kresbu voskem. Paní průvodkyně dětem vysvětlila, jak barvili vejce naši předkové a ukázala jim, co vše k tomu potřebovali. Děti překvapilo, že proces barvení přírodní cestou je zdlouhavý i že se k barvení používalo třeba i koření nebo káva a k leptání šťáva z kyselého zelí. Paní průvodkyně představila dětem i techniky zdobení kraslic: batikování, vyškrabávání, leptání, reliéfní kresbu voskem, madeiru nebo polepování slámou a sítinou. Mezi exponáty letos chyběly kraslice drátkované, neboť se jedná o techniku moderní. Všichni obdivovali křehké exponáty krásně naaranžované v „hnízdečkách“ a ošatkách a shodli se, že tato práce vyžaduje nejen spoustu trpělivosti, umu a fantazie, pevnou a zároveň jemnou ruku, ale také ostříží zrak. Zejména chlapce udivilo, že řadu vystavených kraslic ozdobili muži, někteří i celkem mladí.

Jako vždy sklidil velkou pozornost a možná i nějakou kapičku slin, které se všem sbíhaly v ústech, velký stůl plný velikonočních dobrot. Většinu svátečních jídel i pečiva děti znaly i z rodinných svátečních stolů, novinkou pro většinu z nich byly boží milosti a mimořádně povedená trnová koruna z mazancového těsta. Chlapci nadšeně okukovali velké pomlázky, děvčata spíše vázy s březovými větvičkami a truhlík plný jarních kytiček.

Děkujeme paní průvodkyni a všem, kteří výstavu připravili, za krásný zážitek a těšíme se na brzkou shledanou.

(Renata Kafková)

Fotogalerie.

Mohlo by se vám líbit...