Den přeslavný jest k nám přišel aneb Za betlémy do muzea

V pátek 15. prosince a v pondělí 18. prosince 2017 vyrazili čtvrťáci a páťáci z předmětů Region Jestřebí hory a Naše město do muzea na vánoční výstavu Den přeslavný jest k nám přišel.

V přízemí se děti vrhly k ozdobenému stromečku a zabaleným dárečkům a svěřovaly paní průvodkyni svá vánoční přání. V prvním patře obdivovaly především řadu krásných betlémů –  markoušovický kostelní s velkými figurkami a araukarity, Alšův, papírové, vyřezávané, pohyblivé, se světýlky i bez, z kukuřičného šustí, s podkrkonošskou i betlémskou krajinou a zejména ty z Úpice a okolí, protože jsou „naše“. Mezi prohlížením betlémů děti vyprávěly paní průvodkyni, jak probíhají Vánoce u nich doma.

Krásu rozmanitých betlémů v dětských očích téměř zastínily repliky starodávných kuchyní a vůně vánočních sladkostí. Sliny se dětem sbíhaly jak nad vánočkou, vrkočem a sušeným ovocem na venkovském stole, tak nad drobným cukrovím, čokoládou a marcipánem v kuchyni měšťanské rodiny. Dobroty na krásně prostřeném stole v prvorepublikovém salonu, kde k posezení lákala pohodlná křesla a kde krásně voněl živý stromeček, už paní průvodkyně musela hlídat jako ostříž. Děti dostaly alespoň přivonět k exotickému pomerančovému cukroví a kochaly se dřevěnými perníkovými formami.

Krásná výstava umocnila naše těšení na Vánoce a připomněla, proč Vánoce slavíme a řadu adventních i vánočních zvyků a tradic. Děkujeme paní průvodkyni za provedení světem betlémů a dobrot našich předků. Paní asistentce Kosáčkové děkuji za to, že vzala do muzea Kubíka, a panu Provazníkovi za ochotnou pomoc s vozíkem.

(Renata Kafková)

Fotogalerie.

Mohlo by se vám líbit...